66391520(021) - 6636 423 0912

لوله استیل

لوله استیل

لوله استیل معمولاً برای جابجایی و انتقال مایعات، گازها و یا پودر و مواد جامد کوچک مورد مصرف قرار می گیرند.

لوله استیل دارای تنوع و جنس های مختلف با ضخامت های استاندارد در بازار ایران موجود می باشد. لوله استیل موجود در بازار ایران عموماً ساخت کشورهای چین، تایوان و سوئد می باشد.

انواع لوله استیل موجود در بازار ایران به شرح ذیل است:

*لوله های صنعتی و اینچی (پایپ) : شامل گرید های 321 – 310 – 316 – 304

*لوله های صنایع مواد غذایی و دارویی : شامل گرید های 316 - 304

*لوله های دکوراتیو : شامل گرید های 201 – 304

*تیوپ (لوله های بدون درز) : شامل گرید های 316 – 304

لوله های اینچی معمولاً به دو صورت درزدار و بدون درز موجود هستند که ضخامت ها و رده های موجود و پرمصرف آن در بازار ایران، به این صورت است:

رده های xxs – 160 – 80 – 40 – 10 می باشد.

لوله های صنایع مواد غذایی و دارویی معمولاً درزدار هستند و ظاهر براق و صیقلی دارند و سایزهای آنها بصورت میلیمتر بیان می شود و ضخامت های پرمصرف آن 1/5 میلیمتر و 1 میلیمتر هستند.

لوله استیل

در برخی از صنایع با حساسیت بالا از لوله های داخل پولیش هم استفاده می شود که سایزهای پرمصرف آن به شرح زیر است :

قطر خارجی لوله استیل:

102 – 76 – 63 – 51 – 38 – 25 میلیمتر، که با گریدهای 304 و 316  در بازار ایران موجود هستند.

لوله های دکوراتیو : همانطور که از اسم آن پیداست، جهت مصارف تزئینی، ساخت دستگاه ها و نمای ساختمان ها و ساخت راه پله و نرده ها، مورد استفاده قرار می گیرند.

تیوپ های استیل که لوله های بدون درز می باشند، با گریدهای 304 و 316 در بازار موجود هستند که معمولاً برای انتقال سیالات با فشار بالا  مورد استفاده قرار می گیرند.

جهت آشنایی با هریک از دسته های لوله های استیل می توانید به همان بخش مخصوص آن مراجعه کنید.

شرکت الف استیل جزو شرکت های قدیمی و فعال در زمینه فروش انواع آهن آلات و لوله استيل میباشد که توانسته سهم عمده ای از فروش آهن آلات و ورق های فلزی را نیز به خود اختصاص دهد.

استیل یکی از آلیاژهای بسیار پر کاربرد در ساخت تجهیزات و قطعات گوناگون صنعتی و غیر صنعتی محسوب میشود که به اشکال مختلفی نیز مانند لوله تولید و بفروش میرسد. لوله استیل از جمله لوله های بسیار پر کاربرد است که استفاده از آن روز بروز در حال گسترش است و دلیل آن نیز ویژگی های بسیار زیاد موجود در آلیاژ استیل است. لوله استیل امروزه در ساختمان سازی مورد استفاده بسیار زیادی دارد و به دلیل زیبایی بسیار زیادی که دارد در ساخت بخش ها و قسمت های تزئینی مورد استفاده فراوانی دارد.

لوله استیل

مواد تشکیل دهنده لوله استیل  و ساختار آن

همانطور که میدانید لوله استيل از ویژگی ضد خوردگی و ضد سایش برخوردار است که این موضوع باعث شده تا کاربرد آن نسبت به لوله هایی که از آلیاژهای دیگر تهیه و تولید میشوند بیشتر باشد. در تولید لوله استيل از کربن استفاده زیادی میشود که این کربن باعث میشود تا در برابر خوردگی و فرسایش مقاومت بالایی داشته باشد. کربن ماده ای است که در هنگام تولید لوله استيل و به آهن اضافه میشود که این موضوع مقاومت آنرا در برابر عوامل محیطی و فرسایش زا تا حد زیادی افزایش میدهد و اجازه  خوردگی و بروز اسیب هایی که ممکن است از آب و یا عوامل دیگر ایجاد شود را نخواهد داد. البته کربن به کار رفته در تولید لوله استيل نه تنها میتواند آنرا به یکی از آلیاژهای مقاوم تبدیل کند بلکه میزان سختی و مقاومت آنرا نیز تا حد زیادی افزایش میدهد. میزان کربن به کار رفته درست است که مقاومت آنرا افزایش میدهد اما استفاده بیش از حد کربن ممکن است بر روی انعطاف پذیری لوله تاثیر داشته باشد و مشکلاتی را به هنگام استفاده از لوله ایجاد کند.

کاربرد لوله استيل

لوله استیل ها کابرد های فراوانی دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود. در سیستم تصفیه آب و فاضلاب و همچنین سیستم آبرسانی به دلیل اینکه همواره به آلیاژهای ضد آب نیاز است از این رو از لوله استيل استفاده میشود که مقاومت بسیار خوبی را در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. ویژگی ضد خوردگی و فرسایش لوله استيل باعث شده تا کاربرد آن در سیستم انتقال گاز و مواد نفتی نیز دو چندان شود و میتوان لوله های استیل را بوفور در این بخش ها مشاهده نمود که حتی با استفاده طولانی مدت از آنها نیز با مشکلی مواجه نخواهند شد. اما لوله استیل از لوله های کاملا بهداشتی نیز محسوب میشود که به دلیل همین بهداشتی بودن در انتقال مواد شیمیایی و غذایی کاربرد فراوانی پیدا کرده است. البته خاصیت ضد خوردگی این لوله ها نیز تاثیر زیادی در استفاده از این لوله ها در صنایع غذایی و همچنین بهداشتی دارد.

لوله استنلنس استیل

لوله های استنلس استیل از دسته لوله های استیل هستند که از ویژگی های بیشتری نسبت به لوله های استیل معمولی برخوردار هستند . لوله استنلس استیل با نام دیگری یعنی لوله استیل ضد زنگ نیز شناخته میشود که در برابر موادی که میتوانند منجر به خوردگی و زنگ زدگی شوند مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان دهند. در ساخت لوله های استنلس استیل از کروم استفاده میشود که این کروم نقش بسیار مهمی را در جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی نشان میدهند.  البته تنها کروم نیست که در افزایش مقاومت این لوله ها تاثیر گذار است بلکه استفاده از مولبیدن و نیکل نیز در افزایش  مقاومت این لوله ها نیز تاثیر زیادی دارد.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :